Fasciakezelés eszközös (fasciakés, köpöly) és manuális változatban

2024.08.06

Mi az a fascia?


Képzelj el egy sűrű pókhálót, mely körbesző és összetart mindent a környezetében. 

Pont ilyen a fascia-háló. A fascia tulajdonképpen egy nyálkás, sűrű kollagén rostokkal telt nagyon erős szövet, mely minden idegszálunkat, vérerünket, szervünket és izmainkat körülveszi és összetartja, hiszen alkotóelemeink nem lóghatnak csak úgy a levegőben. Úgyis mondhatjuk, a fascia sejtjeink és alkatrészeink fő védelmi hálója.


Bár elsőre a fasciakés hallatán egy ijesztő eszközre gondolunk valójában egy életlen tárgyról van szó, aminek a segítségével mély és lassú tolásokkal vagy éppen dinamikus "kaparó" módszerrel fokozzuk a vérkeringést, oldjuk a letapadásokat, csökkentjük a gyulladást.


Kissé fájdalmas technika lehet (fájdalomtűrő határán belül maradunk), ugyanakkor rendkívül hatékonynak bizonyul.


Amit szeretnénk kihangsúlyozni, hogy nincs egyetlen jó módszer, ha nem áll fent fasciális eredetű probléma (ami állapotfelmérés alatt kiderül), hiába zsibbad, bizsereg, fáj addig ezekkel a kezeléssekkel nem érünk el eredményt, vagy ha el is érünk fájdalomcsökkenést, az nem lesz tartós.


Érdemes a kiváltó okokat feltárni és annak megfelelően dönteni a terápia menetéről. Vegyük szemügyre azt is, hogy bár a terapeuták sokat segítenek, a legtöbb "háttérmunkát" (=táplálkozás beállítás, Rendszeres testmozgás, kellő minőségű és mennyiségű folyadékfogyasztás, alvásminőség rendezése stb.) nekünk kell megtennünk, megfejlődnünk.